Przejdź do głównej zawartości

6 najciekawszych blogów kulturalnych – subiektywna selekcja


Przygotowując się przed Świętami do prezentacji o najpopularniejszych blogach kulturalnych, poprosiłam o pomoc moich Instagramowych obserwatorów i sięgnęłam do kilku zestawień dostępnych w internecie. Problem polega na tym, że wiele blogów o tematyce kulturalnej jest już nieaktywnych. Całe szczęście, że Biegiem do kultury jednak się trzyma!
Wybierając konkretne strony, starałam się dobrać je w taki sposób, aby każdy z nich był trochę inny. W moim zestawieniu znalazł się więc blog o książkach, o sztukach plastycznych, szerzej – o sztukach wizualnych, blog o sztuce średniowiecznej, a także filozoficzno-kulturalny oraz dziennik artystki.

Na pierwszy rzut poszła strona Nowości książkowe – blog Bernadetty Darskiej. Autorka jest krytyczką literacką, redaktorką naczelną pisma „Portet”, autorką dziewięciu książek oraz wykładowczynią na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Zna się więc na rzeczy. Podziwiam częstotliwość zamieszczanych wpisów (w roku 2017 – 234, w 2018 – 173, a w 2019 – 93), która w najsłabszym roku wyniosła prawie dwa wpisy tygodniowo, a pamiętać należy, że każdy wpis jest krótką recenzją osobnej książki. Wpisy są krótkie, napisane przystępnym językiem, ale nie zbyt lekko. Niech nie zraża Was nieskomplikowana szata graficzna tego bloga – jego wartość tkwi w merytorycznych wpisach oraz ciekawym doborze lektur.


Drugim adresem jest laminerva.pl, który zapewne część z Was już zna. Autorka, Justyna Stasiek-Harabin, pisze o sobie: „najbardziej znany krytyk sztuki w polskiej blogosferze”. Jest pracownicą lokalnego muzeum, jednak niech to nikogo nie zwiedzie. Zarówno blog i ja fanapge na Facebooku są prowadzone bardzo profesjonalnie. Posty pojawiają się w miarę regularnie i zawierają dużo konkretów ze sfery sztuk plastycznych, a także masę reprodukcji.

Sztukinigdyniezawiele.pl i poprzednia propozycja są do siebie dość zbliżone, ale jednak różne. Autorka tego bloga, Andżelika Kliś, studiuje aktualnie historię sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, a na swoim blogu zamieszcza posty dotyczące sztuk wizualnych, ale w szerszym ujęciu. Będą to więc nie tylko obrazy, ale także polecajki filmów związanych ze sztuką, relacje z wystaw modowych i tak dalej. Długość postów jest zróżnicowana i pojawiają się średnio raz-dwa razy w miesiącu. Polecam Wam też zajrzeć na Instagrama Andżeliki!

Autorka strony posztukiwania.pl, jest doktorem historii sztuki i mediewistką, współpracującą z różnymi naukowymi instytucjami w Krakowie i poza nim. Wpisy Magdaleny Łanuszki są zazwyczaj bardzo obszerne, ale zawierają rozbudowane konteksty historyczne, porównania, a także świadczą o obszernej wiedzy autorki. Jeśli kogoś interesuje sztuka średniowiecza (ale nie tylko), to powinien zajrzeć na tę stronę.

O tym, że Krystyna Janda jest aktorką, wiedzą wszyscy. Może jednak nie wszyscy wiedzą o tym, że zajmuje się także reżyserią, zarządzaniem dwoma teatrami, a także… prowadzeniem swojego internetowego dziennika. Wybrałam tę stronę, z rozczarowaniem odkrywając jak wiele osób ze świata teatru, dało swoim blogom umrzeć. A fascynującym jest przecież, kiedy osoba z takim bagażem doświadczeń, jednego dnia publikuje wiersz napisany dla niej lata temu przez jednego ze współczesnych twórców, innego zaprasza na premierę swojego spektaklu, kolejnego wspomina jak wyglądały zdjęcia do jednego z kultowych polskich filmów, a jeszcze innego opowiada o tym, jak wygląda dzień z życia dyrektorki teatru.

Ostatnia propozycja to okruchy kultury.pl. Gosia Fraser jest fascynującą osobą, która pracując na co dzień w branży IT (i komentując na swoim Instagramie kwestie dotyczące bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni), pisze na poły poetyckie teksty, w których czasem bardzo krytycznie opisuje rzeczywistość. W swoich wpisach często odnajduje kulturę na co dzień – od architektury wrzeszczańskich kamienic, po ciekawe, ośmielam się powiedzieć, niszowe książki.

A jakie blogi Wy najchętniej czytacie? Dajcie znać w komentarzach! Chętnie się poznam jakieś nowe kulturalne miejsca w sieci.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

It’s not all over our culture - wywiad z prof. Laurą Wayth/interview with prof. Laura Wayth #2

W pierwszej części wywiadu z prof. Laurą Wayth rozmawiałyśmy o jej karierze musicalowej w Nowym Jorku, o tym dlaczego wybrała pracę na uniwersytecie i co zainteresowało ją w Polsce. Tym razem porozmawiamy o licealnych produkcjach musicalowych w Stanach Zjednoczonych i nastawieniu Amerykanów do teatru muzycznego. Chciałabym też spytać panią o musical jako szersze zjawisko. W filmach, które są chyba moim głównym źródłem wiedzy o Stanach Zjednoczonych, widać, że musical jest istotną częścią waszej narodowej kultury. W wielu serialach pojawiają się sceny, w których ludzie śpiewają musicalowe songi od ręki. To zjawisko nie jest obecne w całej naszej kulturze. Powiedziałabym nawet, że dużo osób w Ameryce ma gdzieś musicale. Wielu moich znajomych z pracy (uczę głównie aktorstwa, nie historii musicalu) nie docenia musicalu i nie uważa go nawet za sztukę. Jest też część społeczeństwa, która uwielbia musicale. Największa świadomość na temat musicali i najwięcej pieniędzy w tym biznesie

Wycisnąć cytrynę do końca, cz. II - #LudzieTeatru (#i_nie_tylko)

Izabela Karwacka w zawodzie charakteryzatorki działa już ponad 25 lat i wycisnęła z niego wszystko, co się da. Jest wolnym strzelcem i nigdy nie dała się ograniczyć przez pracę na etacie. Pracowała przy produkcjach filmowych, muzycznych, teatralnych, a aktualnie prowadzi także szkołę charakteryzacji i wizażu Magnus Film oraz sklep z kosmetykami naturalnymi. Pierwsza część wywiadu jest już na blogu – zapraszam! Jaka była najtrudniejsza charakteryzacja w twojej karierze, która przychodzi ci teraz na myśl? Takich charakteryzacji było wiele. Na przykład, w filmie Antoniego Krauzego „Czarny Czwartek” miałyśmy przygotować bardzo skomplikowaną charakteryzację.  Podczas wydarzeń Grudnia 1970, gdzie strzelano do ludzi, padły także strzały z czołgów. Postać, którą my odtwarzaliśmy, była osobą, która dostała w czoło odłamkiem krawężnika po takim właśnie wystrzale.  Współpracowałyśmy wtedy z osobami, które skonsultowały nam pewne stany.  Aktorka twarz miała dosyć mocno zabudowaną charak

Podróż po mapach rozpoczęta

IX edycja Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy rozpoczęła się dzisiaj na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. Po otwarciu festiwalu oraz wystawy Różewicz w Karpaczu , przyszedł czas na happening Martina Blaszka. " Przeniesieni przez"  został przygotowany podczas fakultetu "American happening" przez studentów III roku amerykanistyki. Na parterze budynku Wydziału Neofilologii UG przeplatały się dwa opowiadania, które można było połączyć i odczytać jako całość. Happening był próbą eksplorowania doświadczeń migrantów, którzy po podróży do Ameryki musieli znaleźć dla siebie miejsce i na nowo się określić. Przenikanie treści Wokół performerów poruszało się kilka osób z telefonami w dłoniach, śledzących pilnym okiem aparatów każdy ich ruch. Obserwowali pozostałych odtwórców, jakby byli czymś wyjątkowym, czymś odbiegającym od normalności. Jeden z nich siedział przez cały czas w jednym miejscu i spokojnie obierał ziemniaki. Mogło to być odwołanie do perf